Kütüphane Yönetmeliği

Üye olmayanlar Görsel İşitsel bölüm hariç dışarıya hiçbir materyal çıkarmamak şartıyla kütüphaneyi kullanabilirler. Kullanıcılar, aşağıdaki bildiriyi okuyup bu kurallara uymakla yükümlüdürler:
Kütüphanedeki hiçbir materyal işlem yapılmadan kütüphane dışına çıkarılamaz. Kütüphaneye ait ve onun gözetimindeki herhangi bir materyal veya malzeme karalanamaz ve zarar verilemez. Kütüphanede sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. Cep telefonu kullanılamaz. Su hariç, kütüphaneye yiyecek ve içecek sokulamaz. Kütüphanenin belirlediği kurallara uymak zorunludur ve kullanıcı kütüphaneyi kullanmaya başladığı andan itibaren bu yükümlülükleri kabul etmiş sayılmaktadır.
Kütüphane ürünü, işlem yapılmak kaydıyla dış kullanıma verilmektedir. Kullanıcı, aldığı ürünü geri getirmekle, kaybolan ve zarar görenin karşılığında bedel ödemekle yükümlüdür. Kullanıcı, kütüphane ürününü başka bir şahısa verirse kütüphane çalışanı, bundan dolayı sorumlu tutulamaz.
Kütüphanede geç getirilen materyaller için para cezası uygulanmaktadır. Buna maruz kalmamak için materyalin süresinin uzatılması gerekmektedir. Kullanıcı ürünü geri getirmezse, ürünün o günkü değeri üzerinden yerine koyma cezasını ödemekte zorunludur.
Cezalar iade etme süresi materyalin arka kısmına vurulan mührün üzerinden 3 gün geçmesine rağmen getirilmeyen ve zarar görmüş ürünler için uygulanır. Rezerve edilmiş ürün geç getirilirse ceza saat veya katı üzerinden kesilir.

Kütüphane ürünü, rezerve etmek veya bu ürüne iki hafta sonra farklı bir kullanıcının ihtiyaç duyması durumunda ürünü geri çağırabilir.

Kütüphanedeki para cezası bedelleri her akademik yılın başında belirlenerek, bildirilir. 2013-2014 akademik yılındaki para cezası bedelleri:
1.0 TL ürüne, gün üzerinden
1.0 TL rezerve ürüne, saat veya katı üzerinden
30.0 TL bir ay geciktirilmiş. İki ay geciktirilmiş materyaller +30 TL kayıp işlemi.
Kullanım süresi, ürünün iç kısmına mühürlenir. Bunu yanlış okumak verilecek cezanın bağışlanmasını gerektirmez ve kullanıcının ödünç alma hakkı, ürün geri getirilip cezası ödenene kadar durdurulur.

Yakın Doğu Üniversitesi personelinin ceza ödemesi durumunda, kupon imzalamaları istenerek, maaşlarından ceza bedelinin ödenmesi sağlanacaktır. Kütüphane kullanıcısı, Yakın Doğu Üniversitesi Bankasına giderek, ceza bedelini üniversite hesabına yatırıp makbuzunu kütüphaneye getirerek hesabını kapatabilecektir. Yakın Doğu Üniversitesi personeli, sürekli, geçici, part-time fakülte elemanları, asistanları ve tüm personeli kapsar.

Kullanıcı kimliğini kullanarak, ödünç verme bölümünde cezasını ödeyebilir. Kullanıcının önceden cezası varsa, görevli hesabı dondurma yetkisine sahiptir.

Kullanıcı ödünç aldığı ürünü korumakla, kaybederse kütüphaneye bildirmekle yükümlüdür. Zarar görmüş ürünler kütüphaneye vakit geçirilmeden bildirilmelidir.
Cep telefonları kütüphaneye girmeden önce kapatılmalıdır
Kütüphanede sessiz olunmalıdır.
Kullanıcı ürünü masa üzerinde bırakmalı, rafa koymamalıdır. Bu kütüphanecinin görevidir.
Kullanıcı açılış ve kapanış saatlerine uymak zorundadır. Acil, alarm durumlarında kütüphane çalışanları tarafından binayı terk etmeleri istenebilir.
Kullanıcı kütüphaneden çıkarken güvenlik nedeniyle çantalarını göstermeye hazırlıklı olmalıdırlar.
Kütüphane hiçbir kişisel kayıptan sorumlu tutulamaz. Para ve değerli eşyalar terk edilmemelidir.
Kütüphanede sigara kullanmak, yemek ve içmek kütüphanenin tüm halka açık bölgelerinde yasaktır…
Kütüphane koleksiyon ve ürünlerini yangın, fare, böcek gibi tehliklerden korumak açısından bu kurallar gereklidir lütfen anlayış gösterin. Yiyecek yasağı; bisküvi, cips, kraker ve şekerlemeleride içerir. Acıkırsanız ara verip kütüphanenin kafeteryasından yararlanın.